StadinAO / Nuorten työpajat

Nuorten työpajat

Työkokeilua 17–29-vuotiaille helsinkiläisille

Oletko työtön, 17–29-vuotias helsinkiläinen vailla opiskelu- tai työpaikkaa? Kiinnostaisiko työkokeilu? 

Nuorten työpajojen työkokeilussa sinulla on mahdollisuus kehittää osaamistasi ja oppia uusia taitoja alasta, joka sinua kiinnostaa.  

Voit päivittää työelämätaitojasi ja saat päiviisi mielekästä tekemistä. Pajoilla pääset tutustumaan koulu- ja työpaikkoihin sekä kulttuuriin ja liikuntaharrastuksiin. Saat tukea tulevaisuuden suunnitteluun ja vahvistat voimavarojasi. Työpajalla saat lounaan ja voit suorittaa maksuttomasti korttikoulutuksia, vaikkapa hygieniapassin tai työturvallisuuskortin. Osalla pajoista sinulla on mahdollisuus suorittaa tutkinnon osia, joista saat itsellesi osaamistodistuksen. Siitä on sinulle hyötyä tulevaisuudessa esimerkiksi ammatillisiin opintoihin hakeutuessasi.  

Työkokeilusi kesto voi olla maksimissaan 6 kuukautta, ja tältä ajalta saat työmarkkinatukea. Päivittäinen työaikasi on kuusi tuntia. Työpajoja on eri puolilla Helsinkiä. Pajalta sinulle voi aueta tie opiskelemaan, töihin tai johonkin muuhun toimintaan, joka sinun tilanteeseesi sopii. 

Ilmoittaudu TE-toimistoon työttömäksi työnhakijaksi ja täytä sähköinen hakemuslomake. Pajojen työvalmentaja ottaa sinuun yhteyttä.  Nähdään pajoilla!

Tutustu Nuorten työpajojen toimintaan TE-toimiston kanssa yhteistyössä toteutetun online-tilaisuuden tallenteelta (20min).

Pajatoiminnasta kiinnostuneille tarjolla myös online-infotilaisuuksia torstaisin klo 13.30 – 15.00. Pääset oheisesta linkistä klikkaamalla suoraan teams-kokoukseen. Työvalmentajamme esittelevät pajoja ja vastaavat kysymyksiin.

Yhteystiedot

Arto Aitta, työvalmentaja
09 310 20374
arto.aitta@edu.hel.fi
Digitalents Academy, Tarina

Johanna Ervasti, työvalmentaja
09 310 71744
johanna.ervasti@edu.hel.fi
Metalliverstas, Moottoripaja

Lars Koskinen, työvalmentaja
09 310 81416
lars.koskinen@edu.hel.fi
Kahvila Aleksis, Snellu Cafè, Waste&Feast Malmi, Månsas Deli

Petri Myllynen, työvalmentaja
09 310 81493
petri.myllynen@edu.hel.fi
Mediakylpylä, Meritalon tekstiili- ja värjäysryhmä

Anna-Mari Rouru, koulutuspäällikkö
09 310 81417
anna-mari.rouru@edu.hel.fi

Sirpa Tamminen, työvalmentaja
p. 040 8396040
sirpa.tamminen@edu.hel.fi
Kahvila Villa Ullas ja WooDoo-verstas