StadinAO / Opiskelijan omat sivut / Opiskelijakunta ja Stao ry

Opiskelijakunta ja Stao ry

Stadin AO:n opiskelijat muodostavat opiskelijakunnan.

Opiskelijakunnan tehtävänä on henkilökunnan kanssa muun muassa edistää opiskelijoiden yhteistoimintaa, osallisuutta ja vaikutusmahdollisuuksia. Opiskelijakunta tuo esille opiskelijoiden äänen oppilaitoksen ja opetuksen kehittämisessä, sekä parantaa opiskeluympäristön viihtyisyyttä

Opiskelijakunnan jäsenet osallistuvat esimerkiksi opiskeluhuolto- ja hyvinvointiryhmiin, sekä oppilaitoksen tapahtumasuunnitteluun.

Opiskelijakunnan hallitus

Opiskelijakunnasta valitaan opiskelijakunnan hallitus.

Jokaisella Stadin AO:n kampuksella on oma hallituksensa. Kampusten omista hallituksista tulee jäseniä Stao ry:hyn. Stao ry:llä on opiskelijaedustus Stadin AO:n johtoryhmässä eli Jory:ssä.

Opiskelijakuntatoiminnoilla saat tärkeää kokemusta yhteistyöstä muiden kanssa. Opiskelijakuntatyöskentely on osa opintoja.

Kysythän lisätietoja opiskelijakuntatoiminnasta toimipaikkasi ohjaavalta opettajalta!

Haluatko ottaa yhteyttä Stao ry:hyn? Lisätietoja antaa:

Matvei Ivanov
STAO ry:n puheejohtaja ja rahastonhoitaja
matvei.ivanov@edu.hel.fi
p. 044 062 4626

Opiskelijatoiminnan ohjaavat opettajat 2022


Katriina Turunen
opiskelijatoiminnan ja osallisuuden asiantuntija
koordinoiva tiimimestari
katriina.turunen@edu.hel.fi
040 334 9075

Kampus 1

Arttu Hautamäki
kampusvastaava
arttu.hautamaki@edu.hel.fi

Terhi Puukka
opiskelijatoiminnan ohjaava opettaja
Teollisuuskatu 23
terhi.puukka@edu.hel.fi

Matti Väisänen
opiskelijatoiminnan ohjaava opettaja
Pälkäneentie
matti.vaisanen@edu.hel.fi

Kampus 2

Riitta Koukku
Kampusvastaava
riitta.koukku@edu.hel.fi
040 334 8958

Sofia Silfvast
Meritalo
sofia.silfvast@edu.hel.fi

Tiina Levä
Ilkantie
tiina.leva@edu.hel.fi

Ulla-Maija El Assouli
opiskelijatoiminnan ohjaaja
ulla-maija.el.assouli@edu.hel.fi

Annika Slunga
Savonkatu
annika.slunga@edu.hel.fi

Katariina Pärssinen
Valuraudankuja
katariina.parssinen@edu.hel.fi

Kampus 3

Marika Pasanen
kampusvastaava
marika.pasanen@edu.hel.fi
040 671 3144

Anna Muurimäki
Muotoilijankatu
anna.muurimaki@edu.hel.fi

Timo-Veikko Pasanen
työvalmentaja
timo-veikko.pasnanen@edu.hel.fi

Jaana Sielunahjo
työvalmentaja
jaana.sielunahjo@edu.hel.fi

Liina Ockenström-Riskilä
Kullervonkatu
liina.ockenstrom-riskila@edu.hel.fi

Liisa Heikinheimo
Prinsessantie
liisa.heikinheimo@edu.hel.fi

Kati Sutelainen
Prinsessantie
kati.sutelainen@edu.hel.fi

Kampus 4

Veera Korpisalo
kampusvastaava
veera.korpisalo@edu.hel.fi
040 677 2017

Ruth Pilhjerta
Vilppulantie
ruth.pilhjerta@edu.hel.fi

Tanja Hoffrén
opiskelijatoiminnan ohjaaja
Abraham Wetterin tie

Tuija Arminen
Myllypuro
tuija.arminen@edu.hel.fi

Riitta Hirsikoski
Myllypuro
riitta.hirsikoski@hel.fi

Kampus 5

Tuula Severikangas
kampusvastaava
tuula.severikangas@edu.hel.fi
040 657 8640

Vahvistetaan pian
Sturenkatu
@edu.hel.fi

Siri Törölä
Hattulantie
siri.torola@edu.hel.fi

Tuuli Rajamäki
Hattulantie
tuuli.rajamaki@edu.hel.fi

Johtofoorumi: Opiskelijatoiminta, tasa-arvo ja yhdenvertaisuus

Petri Kallionpää
vs. apulaisrehtori

Elina Tirinen
vs. rehtori

Marika Lehvonen
koulutuspäällikkö

Christina Pelli
koulutuspäällikkö

Jaana Viitamäki
koulutuspäällikkö

Heidi Halkilahti
pedagoginen asiantuntija
Kehittämispalvelut, KASKO